Když si vybíráte vaši první venkovní vířivku, máte mnoho dotazů. Tohle je deset nejčastějších otázek, na které se nás ptáte. A zde jsou odpovědi.
1. Jakou velikost vířivky vybrat?
Musíte přihlédnout k faktu, kolik lidí bude vířivku používat ve stejný okamžik. Pokud víte, že jen dva, pak máte dvě možnosti. Můžete si vybrat model, který je přesně pro 2 osoby, nebo můžete počítat s rezervou jednoho místa a vyberete si vířivku pro tři. Pokud vybíráte model pro 3 až 5 osob, doporučujeme Vám vždy počítat s jedním místem navíc. Je to také kvůli výtlaku vody při plném obsazení.
2. Jaký typ vířivky si mám vybrat?
Jde především o to, co si od akrylátové vířivky slibujete. Pokud chcete pouze relaxační masáž nebo hydroterapeutickou. V tomto bodě vás tedy bude zajímat počet a rozložení trysek a přítomnost hydromasážních trysek. Pro lepší komfort je lepší vybírat modely, kde se dá regulovat tlak trysek. Jedině tak dosáhnete plného uspokojení. Dalším faktorem je uzpůsobení míst ve vířivce – lehy a sedy. Jsou lidé, kteří preferují místo na ležení. Ne všechny typy vířivek takové místo nabízejí. Ve výběru Vás také může ovlivnit přítomnost ozonátoru, rádia, LED světelné chromoterapie a mnoho dalšího. Proto Vás zveme k nám na showroom, kde si můžete vystavené modely prohlédnout a získat všechny potřebné informace.
3. Kam můžu umístit vířivku?
Vířivku je prakticky možné umístit kamkoliv, kde je dostatek místa. Někteří preferují její umístění venku na zahradě, jiní v zimní zahradě, někdo si vířivku zapustí na terase, ale lze ji také umístit v interiéru místo vany v koupelně nebo ve vlastní relaxační místnosti. Pokud ji umisťujete v interiéru, je nutné zajistit dostatečné odvětrávání, protože by se Vám jinak srážela voda na zdech a vznikaly by plísně. Navíc byste se měli poradit se statikem, pokud vířivku umisťujete do patra, aby nepřesáhla nosnost podlahy. Počítejte s průměrným zatížením 500 kg na m2. Vířivka může být volně položená na rovném povrchu nebo částečně či zcela zapuštěná do terénu. Jáma však musí být dobře odkanalizovaná a musí být po jejím obvodu dostatek místa v případě potřeby servisu. Pokud budete vířivku zapouštět, počítejte s náklady navíc, které mohou předčit i cenu vířivky. Proto se nejdříve informujte u stavební společnosti, na kolik by Vás takové zapuštění vyšlo, abyste pak nebyli zaskočeni.
4. Jak má být upravená plocha pro vířivku?
Ze všeho nejdůležitější je rovina. Plocha musí být všude stejně pevná. Vířivka nemá nožičky, leží celou plochou na podlaze. Jako podklad můžete použít dřevo, plast, beton, zámkovou dlažbu, keramickou dlažbu a mnoho dalšího. Terén v okolí by neměl být nižší než místo, kde se bude vířivka nacházet. Pokud bude vyšší, je nutné zabezpečit odkanalizování kolem vířivky.
5. Co je zahrnuto v ceně vířivky?
Pokud budeme mluvit za naši společnost Hanscraft, pak ceny, které uvádíme, jsou za vířivku samotnou. Nezahrnují dopravu, zapůjčení jeřábu (je-li to nutné), uvedení do provozu, nadstandardní příslušenství, pozáruční servis, bazénovou chemii apod.
6. Kolik energie vířivka spotřebuje?
Spotřebu elektřiny ovlivňuje mnoho faktorů, proto se to nedá přesně určit. Jde o velikost vířivky, její izolaci, přesnost instalace, použité technologii a kvalitě termokrytu. Pokud termokryt používáte jen zřídkakdy, pak spotřeba bude výrazně vyšší, protože vířivka bude častěji vodu přihřívat. Záleží také na použité chemii, filtračním systému, hygieně vstupu do vířivky. Pokud se však o vířivku vzorně staráte, pak náklady na energii se u vířivky do jednoho kubíku vyšplhají na cca 1000-2000 za měsíc. U vířivek s větším objemem a swim spa bazénů to pak může být až 3000 za měsíc.
7. Jak se starat o vodu ve vířivce?
Vše záleží na tom, jaký druh bazénové chemie si vyberete. S kvalitní chemií bez chloru máte celkem bezpečnou a jednoduchou práci. Důležité je, abyste postupovali systematicky. Dávkování vám zabere cca 2-3 minuty týdně, ale důležité je také čistit filtry, a to pravidelně a řádně. Více o čištění a údržbě vody najdete zde.
8. Jak vstupovat do vířivky?
Pokud je to možné, zkuste to bez plavek. Je to pro vířivku lepší. Dále se před vstupem dobře omyjte, abyste smyly zbytky krémů a olejů. Tuk z kosmetiky by se chytal na stěny vířivky a zanášel zbytečně filtry. Dámy by rovněž měly do vířivky vstupovat bez makeupu, který také zbytečně znečišťuje vodu ve vířivce. Máte-li vířivku posazenou v terénu, pořiďte si schůdky, starší lidé určitě ocení i bezpečnostní madlo.
Více o tom, jak si vybrat vířivku se dozvíte v tomto videu.
9. Jak často můžu používat vířivku?
Klidně každý den. Nejčastěji ji však lidé využívají 1-4krát týdně. Pravidelné používání vířivky s kvalitním hydromasážním systémem výrazně pomáhá vašemu zdraví.
10. Jak dlouho můžu být ve vířivce?
Jste-li zcela zdraví, tak se dělají dva hydromasážní cykly, tj. 2x 15 minut a poté je dobré ještě tak 15-30 minut relaxovat ve vířivce. Čas si však můžete upravit podle sebe, jak Vám to bude nejvíce příjemné.