Vůně ovlivňují člověka od nepaměti. Prastaré umění aromaterapie využívali Římané, Číňané, Řekové i Egypťané a je staré více než 6000 let. Avšak název „aromaterapie“ vznikl až ve 20. století spojením slov „vůně“ neboli aroma a „léčba“ neboli terapie. Vůně doprovázely náboženské rituály, byly součástí lázeňských procedur od koupelí až po masáže a také se z bylinných extraktů vyráběly různé hojivé tinktury. Vonné esence jsou oblíbené i dnes, a to nejen proto, že mají léčivé účinky, ale také provoní náš domov, dotvářejí atmosféru a působí blahodárně i na naši psychiku.
Jak můžeme vonné oleje používat?
1. INHALOVÁNÍ
Tento způsob volíme nejčastěji. Je to nejsnazší a nejrychlejší cesta. Okamžitě po nadechnutí se účinné látky dostávají do lidského těla, kde působí na naše receptory, hormony a jiné chemické látky, které zajišťují přenos informací přes centrální nervovou soustavu až do mozku. Inhalovat můžeme několika způsoby:
A/ Pár kapek oleje nakapeme na kapesník, přiložíme k nosu a vdechujeme.
B/ Do nádoby dáme horkou vodu, nakapeme pár kapek, přes hlavu a nad nádobu dáme ručník a inhalujeme páru.
C/ Do aromalampy dáme vodu, nakapeme pár kapek, vložíme zapálenou čajovou svíčku pod kalíšek s esencí a za pár minut se vůně roznese po celém pokoji, kde ji vdechujeme.
D/ Místo aromalampy můžeme také použít moderní ultrasonický aroma difuzér, do kterého dáme vodu, nakapeme pár kapek oleje, zapneme a prakticky okamžitě si užíváme aromaterapie.
Jaký je rozdíl mezi aromalampou a aroma-difuzérem? Přečtěte si článek ZDE.
2. KOUPELE
Není nic příjemnějšího, než se po těžkém dni naložit do horké vany, ve které jsme rozpustili voňavou mořskou sůl či koupelový olej. Vonné esence v tomto případě působí nejen na naše čichové receptory, ale také na kůži. Koupel zvláčňuje pokožku, zbavuje nás škodlivin a uvolňuje svalové napětí.
Koupele si můžeme užívat nejen ve vaně, ale také ve vířivce. Zde je potřeba volit speciální aromaterapeutické prostředky, které neovlivní kvalitu vody, jsou rozpustné a postupně z vody vyprchají. Mohou mít formu krystalků nebo tekutiny. Takové jsou například výrobky rodinné firmy inSPAration, která je na trhu už více než 37 let a získala si renomé po celém světě.
3. MASÁŽE
Přidáním éterických olejů do masážních emulzí vznikne dokonalý prostředek pro uvolnění těla i mysli. Masáží dosáhneme úlevy pro denně namáhané svaly a vůně, kterou vnímáme, zase pomáhá uvolňovat duševní napětí. Aromaterapeutické masáže by měly být jemné a bezbolestné. Masáž rukou a nohou zvládneme doma i sami, ale pokud chceme ulevit i ostatním partiím našeho těla, musíme se svěřit do rukou odborného maséra. Ten by nám měl dát v případě aromatické masáže na výběr vůni, kterou si přejeme, případně nám nabídnout správnou vůni podle toho, co nás trápí, co si přejeme léčit.
4. SAUNA
Aromaterapie má své místo i při saunování. Infrasauny, finské, parní či solné sauny, tady všude si můžeme užívat léčivých aroma esencí. Stačí použít misku na vonné esence, kterou umístíme do sauny, nalejeme do ní vodu a nakapeme pár kapek aromatické vůně. Teplo rozehřeje nejen naše tělo, ale také misku s vodou, ze které se začne uvolňovat vůně a léčivé látky, které otevřenými póry pronikají do našeho organismu. Pobyt v sauně je skvělý způsob, jak očistit své tělo od toxinů a nežádoucích látek, posílit imunitu a obranyschopnost organismu a dosáhnout celkového uvolnění svalového napětí. Spojením saunového rituálu s aromaterapeutickými účinky éterických olejů dosáhneme blahodárných účinků podle vůně, kterou jsme zvolili. Vonné esence nám pomáhají bojovat s rýmou a nachlazením, nevolností, bolestmi hlavy, únavou, s nedostatečným prokrvením apod. O tom, jaké léčivé účinky mají konkrétní substance, se dozvíte v dalším článku, který zveřejníme za týden.
Nevíte si rady s výběrem správné vůně? Poradíme vám v tomto článku.