V minulém článku jsme si řekli něco o způsobech, jak si můžeme vychutnat aromaterapeutické účinky vonných esencí. Nyní se zaměříme na léčivé účinky éterických výtažků a konkrétní zdravotní problémy. Co je pro vás na začátku důležité? Především znát diagnózu, abyste mohli léčit příznaky.
Pozor byste měli dávat také při výběru vonné esence. Pro aromaterapii vybírejte vždy oleje či směsi, které jsou 100% přírodní. Kvalitní oleje jsou uzavřeny v tmavých lahvičkách a na etiketě je uveden návod k použití. Tyto informace bývají často doplněny i latinským názvem rostliny. Poslední důležitou věcí je správné skladování vonných esencí, a to na chladném místě s dobře uzavřeným víčkem.
A teď už se můžeme zaměřit na konkrétní esence a jejich účinky. Dovolíme si vás ještě upozornit na dávkování. Pro začátek zkuste nakapat jen pár kapek 2-5, než si budete jisti sílou dané substance. Pokud byste to přehnali s dávkováním na začátku, hrozilo by, že by vás místo příjemného zážitku čekalo spíše bolení hlavy nebo nevolnost. Vůně nesmí dráždit vaše smysly, ale volně plynout. Aromaterapie musí být příjemná. Pokud vám určitá vůně vadí, zřejmě je něco špatně a měli byste raději aromaterapii ukončit!
Vonné esence a jejich účinky na vaše zdraví
Pro lepší orientaci jsme zvolili abecední přehled nejdostupnějších vůní na trhu.
1. Angelika: řadí se k sladkým a příjemným vůním. Má antiseptické účinky, posiluje psychiku, je vhodná při nachlazení, pomáhá rozpouštět hlen v dýchacích cestách, je vhodná při bronchitidě, navozuje hluboký spánek.
2. Anýz: opět se jedná o sladkou vůni. Anýz působí na trávicí trakt. Zmírňuje křeče, menstruační obtíže a čistí dýchací cesty. Zmírňuje úzkost, podporuje tvorbu mateřského mléka a zklidňuje mysl. Nepoužívejte anýzovou esenci v těhotenství a není vhodná ani pro děti do 30 měsíců.
3. Bazalka: intenzivní sladce kořenitá vůně. Pozitivně ovlivňuje nervový systém a mozkovou činnost. Má zklidňující účinky, zmírňuje křeče v trávicím ústrojí, uvolňuje dýchací cesty, bojuje proti úzkosti a bolestem hlavy, posiluje koncentraci. Navíc odpuzuje hmyz a podporuje pocení. Tuto esenci nepoužívejte v těhotenství.
4. Benzoe: voní lehce po vanilce. Používá se pro navození stavu meditace. Je to antiseptické sedativum. Napomáhá k léčbě dýchacích cest, usnadňuje vykašlávání, doporučuje se při astmatu a bronchitidě. Čistí a posiluje slezinu a slinivku, pomáhá od starostí, zklidňuje mysl.
5. Bergamot: citrusovo-květinová vůně, která je lehce nasládlá. Pochlubit se může svými protiplísňovými a dezinfekčními účinky. Podporuje trávení, hojení jizev, tiší bolest, zklidňuje, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Báječně se hodí do kuřáckých místností. Není vhodný při slunění.
6. Borovice: svěží lesní vůně. Jejími přednostmi jsou dezinfekční vlastnosti, ničí původce nemocí a zlepšuje prokrvení sliznic. Uvolňuje rýmu, pomáhá při astmatických onemocněních a pozitivně ovlivňuje náladu. Zklidňuje, působí proti stresu, depresím i nespavosti.
7. Cedrové dřevo: svěží vůně s antiseptickými, protizánětlivými a baktericidními účinky. Regeneruje, obnovuje duševní i tělesnou sílu, prokrvuje organismus a zlepšuje erotické prožitky. Pomáhá zprůchodnit cévy a lymfatický systém. Nedoporučuje se používat v prvních 20 dnech těhotenství.
8. Citron: svěží citrusová vůně. Vhodný při duševní námaze, pomáhá od stresu, zklidňuje mysl, má antiseptické účinky, je vhodný na celkové pročištění organismu, bojuje proti celulitidě, obezitě, aterioskleróze, žlučníkovým a močovým kamenům. Čistí žaludek a střeva, osvěžuje.
9. Citronová tráva: svěží citrusová vůně. Působí antibakteriálně, ulevuje od svalového napětí a bolesti hlavy. Pomáhá lepší koncentraci, má povzbuzující účinky, snižuje horečku, tiší bolesti hlavy a odpuzuje hmyz.
10. Cypřiš: svěží dřevitá vůně. Tiší bolest, zklidňuje, pomáhá proti úzkosti, depresi, má antibakteriální účinky. Zmírňuje premenstruační syndrom a pomáhá při menopauze. Je vhodný při nachlazení, chřipce, kašli, alergické rýmě. Odpuzuje hmyz. Není vhodný při vysokém krevním tlaku a při epilepsii.
11. Černý pepř: ostrá kořeněná vůně. Pomáhá při bolestech namožených svalů, při nachlazení, snižuje horečku, působí na správné trávení, prohřívá organismus a zmírňuje bolesti břicha.
12. Divoká višeň: intenzivní sladká květinová vůně. Pozitivně ovlivňuje psychiku, je zdrojem dobré nálady, provoní místnost, uvolní a povzbudí. Vhodná pro romantické okamžiky, zlepšuje erotické vnímání.
13. Eukalyptus: svěží intenzivní vůně. Vhodná na dýchací obtíže, čistí dýchací cesty, pomáhá při migréně a bolestech hlavy, podporuje koncentraci, čistí vzduch a napomáhá hojení ran.
14. Fenykl: svěží kořeněná vůně. Zklidňuje a tiší bolest, působí antibakteriálně, vhodný při trávicích obtížích, podporuje chuť k jídlu. Usnadňuje vykašlávání a příznivě působí na dýchací cesty.
15. Grapefruit: svěží citrusová vůně. Působí pozitivně na psychiku, proti depresím, stavům úzkosti, osvěžuje mysl, dezinfikuje vzduch, působí proti únavě a má vliv na regulaci potních žláz.
16. Jasmín: svěží květinová vůně. Navozuje radost, euforii, optimismus. Uvolňuje napětí a přináší klid. Umocňuje erotické prožitky, osvobozuje mysl, působí proti neklidu.
17. Jedle: svěží lesní vůně. Má antiseptické účinky, vhodná pro uvolnění organismu, při nedostatečném prokrvení končetin. Pročišťuje vzduch, ulevuje od revmatických bolestí, osvěžuje.
18. Ledový vítr: mentolovo-eukalyptová vůně. Vhodná při dýchacích obtížích, povzbuzuje tělo i mysl, uvolňuje napětí a pomáhá při nachlazení. Má antiseptické a antivirální účinky.
19. Levandule: svěží levandulová vůně. Má antiseptické účinky, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy a migréně, dezinfikuje vzduch, snižuje krevní tlak, čistí dýchací cesty, pomáhá při chřipce a nachlazení.
20. Limetka: svěží citrusová vůně. Zbavuje únavy, mírní deprese, stavy úzkosti, neklid, rozveseluje. Má antiseptické a antivirální účinky. Zlepšuje průchodnost dýchacích cest.
21. Mandarinka: svěží citrusová vůně. Uvolňuje psychické napětí, bojuje proti stresu, nespavosti a úzkosti, velmi dobře působí na děti (harmonizuje dětskou psychiku), reguluje zažívání a funkci střev.
22. Máta: osvěžující bylinková vůně. Máta povzbuzuje mozek, posiluje imunitu, působí antisepticky a antibakteriálně. Osvěžuje a harmonizuje ducha, uvolňuje hleny, mírní bolesti hlavy.
Na otázku, zda-li je lepší aroma difuzér nebo aromalampička vám odpovíme v tomto článku.
Podívejte se, jak fungují naše ultrasonické aroma difuzéry, které se snadno obsluhují a přináší okamžité účinky aromaterapie.
Váš