Jsme tu pro Vás! Pondělí až pátek 8-18:00 📞 +420 212 283 212

Mýty a fakta o saunování

Mýty a fakta o saunování

Kdy chodit – a nechodit – do sauny? O saunování mezi lidmi koluje spousta názorů. Některé se opírají o ověřená fakta, jiné jsou jen zažité mýty a polopravdy. V tomto článku si posvítíme na ty nejčastější omyly, které kolem saunování panují.

Sauny a infrasauny prodáváme už řadu let, a za tu dobu jsme se setkali s množstvím dotazů, moudrých rad i občasných omylů. Vybrali jsme proto 6 nejčastějších tvrzení, která pravidelně slýcháme od zákazníků, a přidáváme k nim vlastní komentář.


 

Snímek obrazovky 2025-04-29 v 9.43.08

1. Kamarádka mi řekla, že po saunování budu náchylná k nachlazení. Je to pravda?

Odpověď: Právě naopak. Pravidelné saunování posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti virům a bakteriím a pomáhá tělu odolávat běžným nemocem, jako je rýma nebo nachlazení. Budete zdravější, odolnější a celkově vitálnější. Saunování se nemusíte bát ani v zimě.

2. Sauna zatěžuje srdce a oběhový systém.

Odpověď: Tento mýtus se drží už roky. Pravda je, že teplo v sauně zlepšuje cirkulaci krve a může posílit cévní systém. Finská sauna s vysokou teplotou skutečně není vhodná pro kardiaky – těm ale může vyhovovat šetrnější infrasauna s nižší teplotou. Vždy je ale potřeba poradit se s ošetřujícím lékařem.

3. Chci mít saunu doma, protože mi pomůže zhubnout.

Odpověď: Sauna napomáhá prokrvení, odplavuje toxiny a podporuje pocení, což může mírně ovlivnit redukci podkožního tuku. Sama o sobě ale hubnutí nezajistí. Ve spojení s pohybem a zdravou stravou však může být velmi účinným doplňkem při formování postavy.

4. Děti nesmí do sauny.

Odpověď: Nepravda. Děti do sauny mohou, ale je nutné přizpůsobit teplotu a délku pobytu jejich věku. Ve finské sauně je posaďte vždy na nejnižší lavici, kde je teplota nejnižší. Dbejte na dostatečný pitný režim. Ideální jsou pro děti také parní nebo solné sauny, které prospívají dýchacím cestám.

5. Saunování způsobuje únavu.

Odpověď: Mýtus. Po sauně se většina lidí cítí uvolněně, svěže a psychicky odpočatě. Sauna pomáhá odbourávat stres, uvolňuje svaly a podporuje regeneraci. Lidé trpící nespavostí často zařazují saunu do večerního režimu – tělo se zklidní a usínání je snadnější. Neznamená to ale, že sauna vyčerpává – spíše harmonizuje tělo i mysl.

6. Těhotné a kojící ženy by neměly chodit do sauny.

Odpověď: Těhotným ženám se skutečně v prvním trimestru sauna nedoporučuje, protože může negativně ovlivnit vývoj plodu a zvýšit riziko potratu. Také ženy s rizikovým těhotenstvím nebo předčasnými stahy by saunu měly vynechat.

Kojící ženy však do sauny mohou. Musí jen dodržovat základní hygienická pravidla – důkladné osprchování a pitný režim. Počítat by měly i s možným samovolným únikem mléka vlivem tepla. Pokud si těhotná žena přeje do sauny chodit, měla by se vždy poradit se svým gynekologem.

7. Když beru antibiotika nebo mám rýmu, můžu do sauny?

Odpověď: Ne. Saunování během nemoci nebo při užívání antibiotik zatěžuje organismus, který se snaží bojovat s infekcí. Sauna by jeho zátěž jen zvýšila. Vyhněte se saunování také v případě horečky, infekčního onemocnění, kožních problémů nebo po požití alkoholu. Na saunu si počkejte, až budete zcela zdraví – jen tak vám přinese své prospěšné účinky.

Závěrem

Doufáme, že vám tyto odpovědi pomohly ujasnit si, co je pravda a co mýtus. Pokud přemýšlíte o vlastní domácí sauně nebo infrasauně, rádi vás přivítáme v našem showroomu. Najdete u nás nejen klasické finské sauny, ale i moderní infrasauny a venkovní modely. Vše vám ukážeme, vysvětlíme a pomůžeme vybrat řešení na míru.

 

Tipy pro první saunování

🔹 Nepřehánějte to s dobou pobytu. Začněte s 8–12 minutami a prodlužujte dle potřeby.

🔹 Důkladně se osprchujte před i po sauně. Pomáhá to hygieně i pocení.

🔹 Mezi cykly odpočívejte. Minimálně 10 minut relaxace mezi jednotlivými vstupy.

🔹 Nezapomeňte pít. Doplnění tekutin je zásadní – ideálně voda nebo bylinný čaj.

🔹 Nepřehřívejte se. Pokud se necítíte dobře, ihned saunu opusťte.

 

NA INSTAGRAMU