Pobyt v sauně má blahodárný vliv na lidské zdraví. Teplo uvolní svalové, ale i psychické napětí. Saunování posiluje obranyschopnost organismu, ulevuje od bolestí pohybového ústrojí, zbavuje stresu, čímž zároveň pomáhá řešit problémy se spánkem.
Výhod, které nabízí finská sauna, je celá řada, a proto není divu, že si ji mnozí pořizují domů, aby si mohli dopřávat saunového rituálu klidně i 3x týdně. Mít vlastní domácí wellness je dnes už celkem běžné. Nemusíte nikam dojíždět, pořizovací náklady se vám brzy vrátí a můžete relaxovat tak často, jak si přejete.
Jaká jsou zdravotní omezení pro pobyt v sauně?
Finská sauna není vhodná pro lidi s určitými zdravotními problémy. Takže pokud máte problémy se srdcem, vysokým krevním tlakem, ledvinami, záněty vnitřních orgánů, revmatickým onemocněním, křečovými žilami, krevním oběhem, štítnou žlázou, epilepsií, onkologickým onemocněním, kožními chorobami nebo jste těhotná žena, pobytu v jakékoliv sauně byste se měli vyhnout. Pokud si nejste jisti, poraďte se se svým lékařem.
Jak finská sauna funguje?
Finská sauna je vyhřívána elektrickými kamny, které jsou schopny ji vyhřát na provozní teplotu za 20 a více minut. Rychlost vyhřátí je ovlivněna modelem sauny a typem kamen. Teplota vzduchu v kabině může dosahovat i více než 100 °C. Vlivem tepla klesá vlhkost. Příliš suchý vzduch zvlhčíte poléváním lávových kamenů vodou. Pobyt v sauně si můžete také zpříjemnit vonnými esencemi, které se budou postupně vlivem tepla uvolňovat z misky. Provoz finské sauny je sice proti infrasauně o něco dražší, pohybuje se okolo 40 Kč za saunový cyklus, ale ve výsledku to není nic neúnosného. A finská sauna představuje přece jenom trošku jiný způsob saunování.
Jak se správně saunovat?
Ve finské sauně pobýváte cca 10-20 minut při teplotách od 60 do 110 °C. Nastavení teploty i délka pobytu záleží na vašich preferencích, co je vám příjemné. Není nutné regulovat výkon kamen, když chcete zvýšit či snížit teplotu. Mnohdy stačí pouze změnit pozici z vyšších poloh do nižších a najít si zónu, kde je vám příjemně. U podlahy se teplota vzduchu pohybuje okolo 70 °C, u stropu to pak může být i více než 100 °C. Po uplynutí dané doby následuje ochlazení těla. Nejlepší je dát si vlažnou sprchu a poté změnit teplotu na studenou nebo pomalu vlézt do ochlazovacího bazénku. Poté následuje několikaminutový odpočinek, doplnění tekutin a poté znovu do sauny.
Celý saunový rituál se opakuje 2-3x, aby se dosáhlo pozitivního účinku. Pokud se budete po finské sauně cítit unaveni, není to nic špatného. Máte-li potřebu, klidně si na pár minut zdřímněte, tělo to ocení. Můžete k tomu využít i vyhřívané relaxační křeslo. Naprostý luxus je pak vyhřívaná vodní postel, kde si také krásně odpočinete.
Větší modely domácích finských saun pojmou celou vaši rodinu nebo přátele, takže si budete moci proceduru vychutnávat společně. Saunování by nemělo správně probíhat každý den. Ideální je interval 2-3x týdně, s rozestupem minimálně 24 hodin od posledního pobytu v sauně.
Instalace finské sauny
Domácí finská sauna není náročná na instalaci. Zvládnete ji ve dvou. Umístíte ji do libovolného pokoje či zimní zahrady. Sauna je vyrobena z kvalitního severského smrku, který je extrémně odolný vůči vlhkosti a teplotním změnám. Konstrukčně je sauna řešena jako skládačka. Předmontované dřevěné boční panely se postaví na základnu a bočnice se zacvaknou do sebe s pomocí rychlozámečků. Nasadí se střecha, smontují lavice a připojí se kamna. Při instalaci se vždy držte návodu.
Kdy není dobré se saunovat?
Pokud se cítíte psychicky či fyzicky vyčerpaní, do sauny nevstupujte. Mohla by vám naopak uškodit. Po vydatném jídle vyčkejte cca 2 hodiny, než půjdete do sauny. Do sauny však nechoďte ani v případě, že máte velký hlad, opět by se vám mohlo udělat spíše špatně. Sauna není nejlepší nápad i v případě, že jste pozřeli více alkoholu. Vlivem vysoké teploty byste mohli ztratit vědomí. Před i po saunování dbejte na dostatečný přísun tekutin a minerálních látek. Voda pomáhá detoxikovat vaše tělo a také ho hydratovat a minerální látky, které ztratíte během pocení, se musí doplňovat. Nejlepší jsou na to minerální drinky. Na lavici si nesedejte ani nelehejte bez podložky. Je to kvůli hygieně. Jako podložku můžete použít župan nebo ručník. A pokud je to možné, saunujte se nazí. Máte-li společnost, tak zvolte kilt nebo prostěradlo.
Jak pečovat o saunu?
Kvalitní prožitek ze sauny budete mít jen v čisté a hygienicky ošetřené kabině. Bakterií a nečistot se zbavíte pravidelnou péčí a dezinfekcí. Prostředky k tomu určené najdete zde. Očistu také potřebuje i volitelné příslušenství. Takže vše omýt a nechat důkladně oschnout. Saunu nechte po použití řádně vyvětrat.
S výběrem domácí finské sauny a příslušenství vám pomůžou naši specialisté prodeje přímo na našem showroomu v Čestlicích. Můžete se na ně s důvěrou obrátit.