Ať už máte jakoukoliv vířivku či bazén nebo si teprve nějakou vybíráte, musíte zákonitě myslet na péči o vodu. Neexistuje vířivá vana nebo bazén, kde byste se nemuseli starat o kvalitu vody. Vždy máte ale na výběr, jakým způsobem to chcete dělat – s chlórem či bez něj.
Jaké faktory ovlivňují kvalitu vody?
- přítomnost ozonátoru ve vířivce
- jakou chemii používáte,
- jaké máte filtrační systémy,
- kdo se ve vířivce koupe
Péče o vodu může být radostí, ale také noční můrou
Při výběru vířivky vše pořádně zvažte. Zajímejte se o filtrační systém, typ filtrů i ozonátor vody. Filtrační systémy by měly být dost silné na to, aby zvládly přefiltrovat dostatek vody. Zajímejte se proto o jejich výkon a možnost nastavení filtračních cyklů. V péči o vodu vám také dost pomáhá ozonátor, který mísí ozón s vodou a tím dezinfikuje vodu. Ideálně by měl být nastaven na 6-9 hodin denně. Je-li to méně, pozbývá ozonátor svého účinku. Kvalitu vody můžete sledovat za pomoci testerů.
Jakou chemii do vířivky zvolit?
Chemie pro vířivé vany a bazény je nezbytnou součástí. Můžete používat chlorovou chemii, ale pak počítejte s tím, že je nutné měnit vodu ve vířivce minimálně jeden krát za čtvrt roku. Je to z toho důvodu, že voda může obsahovat po 3 měsících velmi vysoké množství zdraví nebezpečných chloraminů a dalších sloučenin chlóru. Prevencí, jak snížit obsah chloraminů ve vodě, je vyměnit každý měsíc alespoň 30 % objemu vody.
Po uplynutí 3 měsíců vířivku pořádně vyčistěte včetně všech potrubí, vydezinfikujte a napusťte čistou vodu. Upravte pH vody i její alkalitu. Pokud budete udržovat pH na úrovni 7,0 (6,8-7,2) a alkalitu 80-120, spotřebujete méně chemie pro vířivky na udržení zdravé vody.
Použít však můžete i bezchlorovou péči o vodu. Tady dbejte na pečlivý výběr produktu a dodržujte návod na použití. Bezchlorové prostředky se zpravidla dávkují jednou týdně. Při jejich užívání odpadá vznik chloraminu ve vodě, takže pokud zvládnete ohlídat alkalitu vody a pH faktor, vydrží vám voda ve vířivce celý rok. Ušetříte námahu, energii i peníze.
Co z toho všeho plyne? Když zvolíte kvalitní filtrační systém, kvalitní ozonátor a věnujete potřebnou péči vodě, užijete si více relaxace ve vířivce.
Jak snadno lze testovat kvalitu vody s Aqua Trutest se můžete podívat v tomto videu.
Nezapomínejte také na čištění filtrů vířivky
Nejnáročnější pro péči o vodu je první měsíc, kdy je potřeba čistit filtry klidně každé tři dny. V tomto 30denním období se filtry nejvíce zanášejí vodním kamenem, šupinami kůže a tukem. Před vstupem do vířivky se vždy důkladně osprchujte, aby na vás nezůstal make-up, opalovací krém, tělové mléko, krém na ruce apod. Tyto nežádoucí látky vám „zalepí“ filtry a kvalita vody bude velmi špatně udržitelná.
Pokud to jde, používejte vířivku bez plavek. Vyšší teplota a víření totiž způsobuje, že se vířivka chová trochu jako pračka. Prach, zbytky pracího prostředku či aviváže se dostanou do vody, kde působí. Filtračnímu systému trvá cca 2 týdny, než odfiltruje vodní kámen. Za tuto dobu také vířivka udělá důkladný peeling vašeho těla, a proto můžete snížit svou aktivitu a filtry čistit jednou za 2 týdny. Mluvíme o případě, kdy vířivku používají 3-4 osoby, 3-4x týdně. Pokud ji využíváte intenzivněji, je nutné častější čištění filtrů.
Máte-li jakékoliv otázky ohledně výběru vířivky, údržby vody, volby bazénové chemie či bazénového příslušenství, neváhejte se obrátit na naše specialisty prodeje telefonicky (prodejna Čestlice +420 212 283 212) nebo navštivte náš showroom v Čestlicích, kde vám vše předvedeme a ukážeme.
Jak správně pečovat o vodu ve vířivce či bazénu
Prozradíme v tomto videu. Uvidíte, že to není nic složitého.