Elektrické kolo je stále více oblíbeným dopravním prostředkem, který šetří životní prostředí i vaši energii. Používají se na cestu do práce – už nikdy do práce nepřijedete pozdě kvůli dopravní špičce, nebo na volnočasové aktivity v přírodě. Ale jak si vybrat elektrokolo, aby vám co nejvíce vyhovovalo?
Důležité je myslet na to, k čemu ho potřebujete. Na každodenní cestu do práce vám bude stačit model s nižším výkonem, pokud však budete chtít sjíždět rozličné terény mimo město, potřebujete vyšší výkon.
Elektrokola do města
Městské elektrokolo volte v případě, že preferujete jízdu městem. Cesta do práce, na nákup nebo za pamětihodnostmi města pro vás bude tak snadná, jako když lusknete prstem. Díky motoru se ani nezapotíte, sedět budete ve vzpřímené poloze, která je pohodlná pro dokonalý rozhled kolem sebe. Městské elektrokolo bývá lehčí než horské a jeho údržba je snadná.
Elektrokolo na prašné cesty
Ovšem budete-li jezdit převážně na výlety do terénu, vyberte si raději výkonné horské kolo. Jeho silnější motor vás nezradí v kopcích a pomůže vám zdolat i velké převýšení. Horská elektrická kola mají odolnou a pevnou konstrukci. Jsou sice těžší, ale zato stabilnější a jistější i v náročném terénu.
Elektrokolo na výlety i cestu do práce
Pokud chcete zkombinovat cestu do práce a toulky krajinou, můžete si zvolit krosové elektrokolo. Je to univerzální řešení, které vám poskytne pohodlnou jízdu městem po asfaltu a zároveň vás nezradí v lehčím terénu mimo město. Tento typ kol patří k velmi oblíbeným.
Elektrokolo, které snadno složíte
Máte-li doma málo místa nebo chcete kolo převážet a nemáte zahrádku, řešením jsou skládací elektrokola. Hodí se spíše do města. Snadno se rozloží a složí, takže si jej můžete vzít do metra, autobusu či tramvaje, nebo přibalit do kufru svého auta. Jeho konstrukce však není tak bytelná a odolná jako u předešlých typů kol, proto s ním musíte zacházet s citem.
Jak je to s výdrží baterie?
Při výběru kola se zajímejte o výdrž baterie. Většina modelů nabízí asistované šlapání, nebo jízdu bez šlapání jen s pomocí motoru. Motor se dá rovněž zcela vypnout a pohánět kolo pak můžete pouze šlapáním do pedálů.
Běžně se dojezd baterií pohybuje mezi 30 až 200 km. Vzdálenost, jakou jste schopni ujet, silně ovlivňuje mnoho faktorů. Kromě velikosti baterky, je to i váha kola, vaše váha, terén, kterým jedete, počasí, tlak v pneumatikách, jestli používáte asistované šlapání, nebo jedete na plný knedlík a mnoho dalšího. Elektromotory mají výkon kolem 250 W.
Pozor! Rychlost je omezena zákonem!
Rychlost elektrokola je omezena zákonem. Rychlostní limit je 25 km/h, někteří výrobci umožňují i rychlost 27,5 km/h, což je ještě tolerováno. Pokud však máte kolo s výkonem 500-1000 W, považuje se už za motorové vozidlo a musíte ho proto registrovat na příslušném úřadě a při jízdě na něm mít platný řidičský průkaz. Elektrokola s off-road režimem můžete provozovat bez řidičského oprávnění, ale v tomto režimu je nesmíte používat na veřejných komunikacích.
Jak vybrat správnou velikost kola?
Ke správnému výběru patří i velikost rámu kola. Při výběru se přihlíží k výšce postavy, velikost rámu se označuje v palcích.
Výška postavy | Velikost rámu |
do 165 cm | 15-16″ |
165-175 cm | 17-18″ |
175-185 cm | 19-20″ |
185-200 cm | 21-22″ |
nad 195 cm | 23-24″ |
Elektrokola nepořebují nijak zvláštní péči oproti běžným jízdním kolům. Jedná se o běžnou údržbu jako občas dotáhnout šrouby, výplet, namazat řetěz nebo vyměnit gumy. Ale péči potřebuje baterie, kterou byste neměli nikdy skladovat v mrazu. Mimo sezónu byste ji pak neměli čas od času dobít, aby se nezkrátila její životnost. Standardní baterie vydrží cca 800-1000 nabíjecích cyklů, tj. vydržet by vám měla cca 3-4 roky.