Kdy chodit a nechodit do sauny, o tom mezi lidmi koluje mnoho názorů. Některé se zakládají na faktech, jiné jsou naprosto nesmyslné. Co jsou jen pověry a co jsou fakta, na to se vám budeme snažit odpovědět v tomto článku.
Sauny a infrasauny prodáváme už několik let a za tu dobu jsme se setkali s mnoha otázkami i moudry. Naši zákazníci se nás často ptají na různé věci, na které jim rádi odpovídáme a uvádíme věci na správnou míru. Vybíráme 6 nejzajímavějších dotazů a přidáváme k nim náš komentář.
1. Kamarádka mi řekla, že po saunování budu náchylná k nachlazení. Je to pravda?
Odpověď: Naopak. Když pravidelně využíváte saunu, posilujete tím obranyschopnost vašeho organismu. Viry, bakterie, rýma, nachlazení pak mají menší šanci uspět. Budete zdravější, veselejší a energičtější. Sauně se nevyhýbejte ani v zimě.
2. Sauna představuje velkou zátěž pro srdce a oběhový systém.
Odpověď: Toto je mýtus. Horko v sauně pomáhá lepší cirkulaci krve. Posiluje srdce, cévy a krevní oběh. Saunování ve finské sauně se nedoporučuje kardiakům, protože jsou zde velmi vysoké teploty. Naopak infrasauna má nižší teplotu a kardiakům by naopak mohla ulevit. Vždy je ale potřeba se poradit s vaším ošetřujícím lékařem.
3. Chci mít saunu doma, protože mi pomůže zhubnout.
Odpověď: V sauně se prohřejete, zbavíte se škodlivých látek a skutečně můžete zahříváním problematických partií dosáhnout ubytku podkožního tuku. Sauna vám ale nenahradí cvičení a pravidelný pohyb. Ale když vhodně zkombinujete pohyb, zdravý jídelníček a saunu, vaše výsledky budou výrazně lepší.
4. Děti nesmí do sauny.
Odpověď: Mýtus. Pro děti můžete zvolit sauny s nižší teplotou. Pokud s nimi půjdte do finské sauny, posaďte je na nejnižší lavici. Hlavně dbejte na pitný režim , aby nedošlo k dehydrataci. Vhodné jsou také parní sauny nebo solné, které mají blahodárný vliv na dýchací aparát.
5. Saunování způsobuje únavu.
Odpověď: Mýtus. Bezprostředně po saunování se naopak člověk cítí svěže a plný energie. Sauna pomáhá odstraňovat únavu, stres a nervozitu. Je to hlavně díky rychlejší cirkulaci krve. Ulevuje bolavým svalům, kloubům a díky rychlejšímu krevnímu oběhu se lépe hojí modřiny a vstřebávají otoky. Lidem trpícím problémy se spánkem se doporučuje pobyt v sauně ve večerních hodinách, kdy si vyčistí mysl a bude se jim lépe usínat, což ale neznamená, že jim způsobí únavu, ale pouze pomůže s nespavostí.
6. Těhotné a kojící ženy by neměly chodit do sauny
Odpověď: To jsou dvě skupiny. Těhotné ženy by v prvním trimestru určitě neměly do sauny vstupovat. Ohrozily by tím vývoj plodu a zvýšily riziko vývojových vad a potratu. Do sauny by neměly chodit ani těhotné, které již pociťují nějaké předčasné stahy. Kojící ženy do sauny mohou bez omezení. Musí však zachovávat hygienické zvyklosti, tj. důkladně se po sauně osprchovat. Zapomínat nesmí ani na pitný režim. Kojící ženy však musí počítat s tím, že teplo v sauně může způsobovat samovolný únik mléka.
Těhotným ženám, které si nechtějí odříct saunu v těhotenství, doporučujeme tuto skutečnost probrat s gynekologem. Pokud vám saunu ošetřující lékař nezakáže, nezapomínejte mít s sebou vlastní suchý ručník jako prevenci proti plísňovým infekcím, doplňovat dostatek tekutin a dopřávat si delší dobu odpočinku mezi jednotlivými cykly.
7. Když mám antibiotika nebo mě trápí nachlazení, můžu do sauny?
Odpověď: Ne! Do sauny nechoďte, když se necítíte dobře. Lehká nemoc se může rychleji rozvinout ve vážnější. Do sauny nechoďte ani, když už máte nasazená antibiotika. Vaše tělo bojuje s nemocí, sauna pro něho v tuto dobu znamená zbytečnou zátěž navíc. Rovněž se nesaunujte, když jste požili alkohol, máte kožní či infekční problémy. Blahodárné účinky na vaše zdraví bude mít sauna jen za plného zdraví.
Doufáme, že pro vás tyto odpovědi byly užitečné. Pokud se rozhodnete pro koupi vlastní domácí sauny nebo infrasauny, přijďte se podívat na náš showroom, kde najdete vystavené vybrané modely včetně venkovních finských saun. Vše vám rádi předvedeme a ukážeme.