Toužíte mít vlastní domácí wellness? Určitě nejste jediní, kdo si přeje mít domácí lázně, aby nemusel nikam dojíždět a dělit se o saunu či vířivku s úplně cizími lidmi. Relaxovat byste mohli i několikrát týdně, naprosto nerušeně a pohodlně. Tak proč o tom jenom snít? Pořiďte si vlastní lázně a uvidíte, že budete nadšení.
Vířivka i sauna vás dokonale uvolní a očistí od každodenních starostí. Saunu budete milovat hlavně v chladnějších měsících, tedy od podzimu do jara, a vířivku bez obav využijete po celý rok.
Finská sauna nebo infrasauna?
Klasika je finská sauna, ale nemusí vyhovovat všem kvůli vysokým teplotám. Infrasauna se vytápí na nižší teplotu, proto je vhodná i pro osoby, které do finské sauny chodit nemohou.
Finská sauna se vyhřívá elektrickými kamny nebo kamny na tuhá paliva (venkovní sauny). Finskou saunu určenou pro venkovní použití můžete mít na zahradě. Modely pro domácí použití jsou menší a vejdou se do bytu i domu. Infrasauna se zahřívá karbonovými nebo keramickými zářiči. Modely pro 1-2 osoby se pohodlně vejdou i do malého bytu.
Obě sauny mají blahodárné účinky na lidské zdraví – zbavují tělo toxinů, uvolňují stres a napětí, posilují imunitu, prohřívají svaly a klouby, čímž působí blahodárně na pohybový aparát. Přesto je tu pár věcí, kterými se od sebe liší.
Zásadní rozdíl je teplota. Finská sauna se vyhřívá na 90-110 °C (někdy i více). Vyhřívá se déle než infrasauna a také spotřebuje více energie. (Porovnáváme modely na elektrická kamna.) Obvykle se jedná o 5-9 kW (25-45 Kč za hodinu), z toho plyne, že finská sauna má vyšší provozní náklady. Má také i zdravotní omezení, které souvisí také s rostoucím věkem a nedoporučuje se ani malým dětem. Průměrně v ní strávíte 15 minut za jeden saunový cyklus.
Náklady na saunování v infrasauně jsou při výkonu 1,1-4,6 kW, tedy 5,50-23 Kč za hodinu, což je zanedbatelná částka. Infrasauna se vyhřívá na podstatně nižší teplotu od 41 °C do 52 °C, ale lze ji vyhřát až na 70 °C. Infrasauna je navíc vhodná díky nižším teplotám pro osoby se srdečními onemocněními, samozřejmě po konzultaci s jejich ošetřujícím lékařem, a také děti. Doporučuje se v ní pobývat 40-60 minut, aby došlo k dokonalému prohřátí svalů a detoxikaci organismu. V infrasaunách dochází k prohřátí až do hloubky 3-5 cm. V infrasauně si můžete přečíst oblíbenou knížku nebo poslouchat hudbu.
Dalším takovým zásadním rozdílem mezi těmito saunami je způsob pocení. Ve finské sauně pot obsahuje více než 95 % vody, z čehož plynou menší detoxikační účinky. V infrasauně pot obsahuje pouze 85 % vody, což podporuje dokonalé vypocení se z tuku.
Jakou saunu zvolit?
Záleží na vašich preferencích a zdravotním stavu. Pokud milujete vyšší teplotu a rychlé ochlazení těla, zvolte finskou saunu. Pokud si však raději chcete dopřát důkladné prohřátí těla a zbavit se případně i nadbytečných tukových zásob, jděte do infrasauny. V obou případech však platí, že obě tyto sauny pomáhají detoxikovat organismus, ulevují od bolestí kloubů a svalů, regulují krevní oběh a posilují obranyschopnost organismu.
Kvalitní vířivku využijete celoročně
Chcete kvalitní vířivku, dejte si pozor na příliš levné modely, které mohou mít sníženou životnost. Zajímejte se o materiály, ze kterých je vířivka vyrobena. Důležitá je také izolace, aby nedocházelo k úniku tepla a tím i vyšší spotřebě energie. Pečlivý výběr vířivky je velmi důležitý. Vyhněte se příliš levným modelům, které mohou mít sníženou životnost. Důležité jsou kvalitní izolační materiály, které spolehlivě zabrání úniku tepla a voda se proto nemusí neustále přihřívat. Kvalitní venkovní akrylátovou vířivku pak využijete po celý rok, dokonce i v mrazech.
Zdravotně nezávadné vířivky české výroby
K nejlepším produktům na trhu za skvělou cenu patří české vířivé vany, které se vyrábí v Chrášťanech u Prahy. Skořepina vany se vyrábí z vysoce kvalitního amerického akrylátu Lucite. Vytvaruje se pomocí termoformingu a vyztuží se kvalitním italským materiálem Green Shield. České vířivky z Hanscraft se vyhýbají zastaralé laminaci, která je škodlivá pro lidské zdraví i přírodu. Green Shield je ekologický, zdravotně nezávadný a 100% recyklovatelný materiál, který skořepinu vířivé vany také zaizoluje. Poté je osázena komponenty a podrobena důkladnému testu na reálné podmínky. Tím je zaručena její funkčnost a voděodolnost.
Při vývoji českých vířivek byl kladen důraz na pohodlí a dostatek prostoru i pro vyšší či silnější postavy. Na ergonomii dohlížel Mgr. Martin Procházka, vážený český fyzioterapeut a chiropraktik. Za designem stojí Ing. arch. MgA. Ondřej Kamenický, přední český designér a architekt. Vířivé vany mají několik různých poloh, kde si můžete dopřávat masáž celého těla a regulovat sílu masáže.
Kde a jak vznikají kvalitní české vířivky OKA design? V Chrášťanech u Prahy najdete zrekonstruovanou halu, kterou jsme uzpůsobili výrobním podmínkám tak, aby nám práce šla od ruky a vy jste dostali kvalitní produkt s atestací co nejdříve.
Vybírat můžete ze čtyř modelových řad. OKA design jsou vířivky, které zaujmou svým ostrohranným tvarem a krásným bedněním (celkem 5 vířivek). HC design má klasické zaoblené tvary a bednění připomínající dřevěný obklad (celkem 8 vířivek). Celtic Spas představují nejlepší poměr cena/výkon. Tato řada nabízí celkem 7 vířivek. Poslední, nicméně neméně zajímavou řadou vířivek je Plug&Play, která nevyžaduje stavební připravenost jako klasické akrylátové vířivky. Stačí ji zapojit do běžné zásuvky a můžete si ihned užívat hydromasáže.
Kde si vybrat saunu či vířivku?
Akrylátové i nafukovací vířivé vany si můžete prohlédnout na našich stránkách. Pokud preferujete osobní konzultaci, navštivte showroom HANSCRAFT v , kde vám fundovaní odborníci věnují přesně tolik času, kolik budete potřebovat. Vše vám vysvětlí a předvedou. Těšíme se na Vás!